Kronika

Padia e artistëve për Teatrin, SPAK nis hetimet ndaj Veliajt dhe Maznikut


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:47 - 15/05/20 |
mapo.al

SPAK regjistron procedimin e depozituar nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ndaj Erion Veliajt dhe Arbjan Maznikut.


Burime nga SPAK konfirmojnë se kanë nisur hetimet nga ky institucion.


Veliaj dhe Mazniku janë paditur nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me tërheqjen nga ligji special për ndërtimin e Teatrit të ri nga një kompani private.Ndërkohë, Aleanca ka nisur betejën ligjore për të mbrojtur Teatrin Kombëtar nga vendimi i qeverisë dhe bashkisë për ta shembur.Ata dorëzuan sot në Prokurori e Tiranës kallëzimin penal ndaj tre inxhinierëve të Institutit të Ndërtimit, që sipas artistëve nuk kanë ardhur asnjëherë në objekt për të bërë aktin e ekspertimit.Tre inxhinierët e kallëzuar janë Artur Hasantare me funksion përgjegjës sektori pranë Institutit të Ndërtimit, Olsi Nunaj me funksion specialist pranë Institutit të Ndërtimit dhe Elbarina Kola me funksion specialist pranë Institutit të Ndërtimit.

Lexo edhe :  "Rama 3", SPAK i përgjigjet Metës: Të pastër, asnjë nga ministrat nën hetim

Ata akuzohen për “shpërdorim detyre” dhe “falsifikim dokumentesh”. / Ora News

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas