Aktualitet

Padia e “Konservatorëve” për zgjedhjet lokale-Ja vendimi i Gjykatës Kushtetuese


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:15 - 14/05/21 |
mapo.al

Gjykata Kushtetuese, ditën e sotme, ka vendosur të mos kalojë në seancë plenare kërkesën e padisë së Partisë Konservatore, të Kujtim Gjuzit lidhur me zgjedhjet lokale të 30 qershorit të 2019.


Kërkesa e padisë e Partisë Konservatore u shqyrtua nga anëtarët e Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha, Kryetare, Elsa Toska, Marsida Xhaferllari, Fiona Papajorgji, Altin Binaj, Sonila Bejtja, Përparim Kalo, anëtarë.


 Gjykata Kushtetuese thekson se “Për legjitimimin e partive politike, Gjykata Kushtetuese ka vlerësuar se mundësia e tyre për të vënë në lëvizje kontrollin kushtetues ekziston kur ato kundërshtojnë dispozitat e akteve normative, të cilat cenojnë statusin e tyre kushtetues dhe, bashkë me të, edhe pjesëmarrjen e tyre në ushtrimin e vullnetit shtetëror.Të tilla mund të jenë aktet që përcaktojnë deklarimin e pasurive, financimin e tyre nga shteti ose subjekte të tjera, dhënien e shansit të barabartë të gjitha partive për të marrë pushtetin, mënyrën e organizimit dhe të ushtrimit të veprimtarisë së tyre politike jo vetëm gjatë zgjedhjeve, por edhe në periudhën midis tyre”.

Lexo edhe :  Zgjedhjet lokale në Kosovë, Haradinaj vendos: 5 ditë fushatë për shkak të COVID


Sjellim në vëmendje që Partia Konservatore e Kujtim Gjuzit kërkoi shfuqizimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, të bojkotuara nga Partia Demokratike dhe LSI.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas