Aktualitet

Pakti me Beogradin, Osmani replikon me Grenell: Njohja e Kosovës nga Serbia nuk është simbolizëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:41 - 05/09/20 |
mapo.al

Replikat në rrjetet sociale mes kryetares së Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe të dërguarit të posacëm të SHBA-së Richard Grenell vijojnë. Osmani i është kundërpërgjigjur Grenellit duke i thënë se njohja e Kosovës nga Serbia nuk është simbolizëm.


Njohja e Kosovës nga Serbia nuk është simbolizëm. Është njohje e një realiteti të cilin SHBA-ja ishte e para që e ka bërë. Për ta quajtur shtetin që është një projekt i përbashkët mes popullit të Kosovës dhe ShBA-së, një ‘simbolizëm’ i zvogëlon investimet dypartiake të ShBA-së për një dekade në Kosovë.


Dhe jo ne nuk kemi luftuar me Serbinë për “fjalë, mbiemra dhe simbolizma” por kemi luftuar për liri, ne kemi luftuar kundër gjenocidit. Delegacioni i Kosovës nuk ishte transparent.Ata thanë që do të sjellin njohjen reciproke me Serbinë. Ata duhet të marrin përgjegjësi për çfarë janë zotuar publikisht”, ka shkruar Osmani. Reagimi erdhi pasi Grenell i tha Osmanit se di vetëm të ankohesh dhe nuk ofron ide pasi marrëveshja e arritur është ekonomike që krijon vende punë e jo simbolizëm.

Lexo edhe :  Pse Merkel s'e vizitoi Kosovën?


1
Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas