Kryesore

Pallati në Durrrës u anua nga tërmeti, por u klasifikua i banueshëm, banorët i drejtohen SPAKBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:12 - 15/09/20 |
mapo.al

Banorët e pallatit nr.8, në lagjen 5 të qytetit të Durrësit, kanë bërë një kallëzim në SPAK lidhur me dëmtimin nga tërmeti i 26 nëntorit të pallatit ku banojnë.


Ata akuzojnë bashkinë, Institutin e Ndërtimit si dhe Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor të Durrësit, për fshehje të dëmit real të pallatit, nga tërmeti i 26 nëntorit, pasi është klasifikuar i banueshëm ne nivelin e demit DS2, në një kohë kur inkliminimi i pallatit, pra animi, është përcaktuar nga ekspertët në nivelin 51 cm, ndërsa eksperët privat e klasifikojnë mbi 60.


Në këtë problem, ata akuzojnë prokurorinë për zvarritje dhe për mospergjegjesite fatit të 60 familjeve, pasi banorët thonë se pallati po çedon çdo ditë.Këtë vonesë në hetim ata e klasifikojnë si terrorizëm per fatin e familjareve. Në SPAK, ata do të dërgojnë dokumentat origjinale te ekspertëve.


Avokati i banorëve ka kërkuar shembjen e pallatit pasi është i pariparueshëm dhe rrezikon jetën e tyre.Etiketa: , , ,

Pas