Aktualitet

Palmer: Shqipëria reforma të pashembullta kundër korrupsionit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 01:18 - 24/10/19 |
mapo.al

I dërguari special i presidentit Donald Trump për rajonin e Ballkanit, Matthew Palmer, përpara komitetit për Punët e Jashtme në senatin amerikan vlerësoi përparimin e bërë në Shqipëri, në reformën në drejtësi.


“Aleati ynë i NATO-s ka bërë hapa të jashtëzakonshëm në rrugën e tij të reformës, duke zbatuar reforma gjyqësore të pashembullta për të shkatërruar korrupsionin endemik. Reformat kërkuan verifikimin e të gjithë 800 gjyqtarëve dhe prokurorëve për pasurinë e pajustifikueshme, lidhje të krimit të organizuar dhe kompetencë.


Shqipëria gjithashtu themeloi dy organe të reja të mbikëqyrjes gjyqësore, Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë, për të emëruar, qeverisur dhe disiplinuar gjyqtarët dhe prokurorët; një pikë kryesore në zbatimin e reformës në drejtësi vendi tani është në prag të krijimit të një zyre të re të pavarur të prokurorisë antikorrupsion dhe gjykatës (SPAK) dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit (NBI ), detyra e kujt do të jetë të hetojë korrupsionin, krimin e organizuar dhe krimet e zyrtarëve të lartë”, tha Palmer, i cili tregoi disa nga hapat e ndërmarrë në vend që janë dënimet e Klement Balilit dhe Emiljano Shullazit.

Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas