Aktualitet

Pamje të rënda/ Gjendet i masakruar elefanti i egër (Foto)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:57 - 22/11/19 |
mapo.al

Një elefant i egër, i llojit Sumatran u gjet me kokë të prerë në një pyll të provinës Riau, në Indonezi.

Elefanti, gati në të 40-at dyshohet se është vrarë një javë më parë, nga gjahtarë indonezianë.

“Koka e elefantit është prerë dhe u gjet një metër larg trupit”, tha në një deklaratë të martën kreu i agjencisë lokale të ruajtjes, në Riau, Suharyono.

Elefanti Sumatran është një specie e rrezikuar, ndërsa shpyllëzimi në ishullin e Indonezisë perëndimore është po ashtu në rrezik të vërtetë.


Ministria indoneziane e mjedisit vlerëson se ka më pak se 2,000 elefantë të egër Sumatran.

Etiketa: , ,

Pas