Shëndeti

Pamjet shokuese: Kur ju lëpin qeni, mund të përfundoni edhe pa gjymtyrë nga infeksioni
               Publikuar në : 12:45 - 01/08/18 |
mapo.al

Gjithmonë është një kënaqësi kur të lëpin kafsha jote shtëpiake.


Por jo gjithmonë gjërat shkojnë mirë.

Një amerikan përfundoi pa gjymtyrë pasi mori një infeksion të rëndë nga qeni i tij.

Greg Manteufel përfundoi në spital, pasi fillimisht kishte simptima si të gripit.

Pasi e lëpiu qeni i tij, Ellie, ai nisi të kishte ethe, temperaturë, diarre dhe të vjella.

Por gjërat u përkëqësuan shumë dhe mjekët u detyruan që t’ia presin këmbët dhe krahët.

Kjo për shkak se 48-vjeçari rrezikonte jetën nga infeksioni vdekjeprurës.

Mjekët thanë se patogjeni bakterial quhet capnacytophaga canimorsus dhe gjendet në pështymën e qenve dhe të maceve.

Por edhe pse qentë e macet janë të shëndetshëm, infeksioni mund të shpërndahet tek njerëzit me probleme imunitare.

Tashmë mjekët duhet t’i bëjnë Greg-ut edhe një operacion plastik në hundë, pasi infeksioni kishte mbërritur edhe aty.

<
>
1 2 3 4


Etiketa: , , ,

loading...
KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Ai/ajo që do qentë dhe macet , nuk i do njerëzit ose i do sa për të shprehur hipokrizinë. Qeni dhe macja, sipas tyre, zëvendsojnë fëmijët, gruan, burrin etj. Nëse kjo lloj sëmundje është e vërtetë, uroj që kjo dhe sëmundje të tjera edhe më të rrezikshme t’u ngjiten të gjithë atyre që këto kafshë i kanë bërë pjesëtarë të familjeve të tyre. Kur shohim njerëz me qen për dore, pa mbrojtje në gojë dhe që janë të rrezikshëm për këdo, uroj t’u ndodh siç i ndodhi njërit, që e vrau qeni i vet.

    Përgjigju &amp;darr;
Pas