Aktualitet

Panairi i Librit/ Fatos Baxhaku merr çmimin për librin me të mirë origjinal pas vdekjes


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:32 - 15/11/20 |
mapo.al

Panairi i Librit i ka dhënë çmimin për “Krijimtarinë me të mirë origjinale” Fatos Baxhaku pas vdekjes për librin historik “Në emër të Noes”.

I vëllai, Arthur Baxhaku, tha se dikur shkonte me vëllain në panair, dhe se vjet mungoi. “Marrja e këtij çmimi e kthen në panair” – tha ai.


JA LISTA E CMIMEVE FITUESE
Çmimi për krijimtarinë me të mirë origjinale, Fatos Baxhaku pas vdekjes për librin “Në emër të Noes”. 

Çmimi për përkthimin me të mirë Agim Doksanit për “Jeta e gënjeshtërt e të rriturve” të Elena Ferrantes.Çmimi për letërsinë me të mirë për fëmijë, autorja më e mirë, Adelina Mamaqi.


Çmimi për përkthimin me të mirë nga frëngjishtja, poeti Primo Shllaku për përkthimin e “Shën Meria e Parisit” e Viktor Hygose.

Çmimi ‘Lexuesi i bibliotekës 9-vjeçari’ i jepet Jamarbër Hoxhës.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas