Aktualitet

Panariti ngre alarmin: Incineratorët, rrezik i madh shëndetësor për qytetarët

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:04 - 05/11/20 |
mapo.al

Ish-ministri Edmond Panariti ka ngritur disa shqetësimë që lidhen me aktivitetin e incineratorëve.Panariti thekson se tymi toksik që prodhohet prej tyre, është një rrezik i madh shëndetësor për qytetarët. Ai adreson disa pyetje lidhur me djegien e mbetjeve dhe mënyrën si ato trajtohen në këto incineratorë.


Postimi i Panaritit
Tymi toksik i inceneratorëve dhe jo “lulishtet” mbi landfille janë problemi i shoqërisë dhe i studentëve e studiuesve të mjedisit!
Sepse ashtu siç keni mësuar në teori tymrat e djegies nga furrat e mbetjeve, janë rrezik i madh shëndetësor për banorët!Sidomos për ata të Tiranës dhe Elbasanit, qytetet më të ndotura në Evropë. Sepse siç keni mësuar, nëse djegia e mbetjeve nuk kryhet në të paktën 800 gradë dhe në disa raste në 1000 gradë atëhere është më mirë të mos i djegësh ato fare.


Sepse produkt i djegies jo të plotë janë dioksinat, ndër lëndët më toksike të njohura në planet.

Ja pra dy tema studimore për studiuesit dhe studentët kurajozë të shkencave mjedisore.

Tema e parë:

A i djegin inceneratorët (ato që punojnë) mbetjet në temperaturat 800 dhe 1000 gradë

A kryhet monitorimi i temperaturave në furrë!

A kryhet monitorimi i tymit të oxhaqeve dhe i mostrave mjedisore në distanca të ndryshme nga oxhaqet ndotës.

A është reale kosto e deklaruar e përpunimit të mbetjeve prej 29 euro /ton apo kjo është vetëm për letrat e tenderave.

Këto duan të dijnë njerëzit dhe jo sa i gjelbërt është varri në Sharrë.

1


Etiketa: ,

Pas