Aktualitet

Pandemia 2020-Mapo nesër: Vdekjet u rritën me 54%, Covid-19 vrau më shumë burra


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:24 - 27/05/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo në numrin e nesërm ka në fokus pasojat e pandemisë Covid-19


Sipas grupmoshave, pandemia ka dhënë pasoja fatale nga mosha 35 vjeç e lart. Rritjen më të lartë e kanë shënuar humbjet e jetëve të meshkujve 35-39 vjeç, me rreth 54% më shumë se në vitin 2019, kur nuk kishte pandemi.


Të dhënat e detajuara të publikuara nga INSTAT për shkaqet e vdekjeve tregojnë se meshkujt në përgjithësi kanë qenë më të goditur nga Covid-19. Vdekjet e burrave u rritën me 31.6% në 2020-n, përkundrejt 19.2% të grave.Nesër në gazetën Mapo do të gjeni suplementin ‘Shëndeti’ si dhe komente e analiza mbi aktualitetin në vend, rajon dhe botë.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas