Aktualitet

Pandemia/ Alarmi i Bankës Botërore: 100 mln persona rrezikojnë varfërinë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:23 - 22/08/20 |
mapo.al

Pandemia i ka dhënë një goditje të rëndë ekonomisë. Kriza e shkaktuar nga COVID-19 rrezikon të çojë deri në 100 milionë persona në varfëri ekstreme.


Alarmi është dhënë nga presidenti i Bankës Botërore, David Malpass, që zëvendësoi parashikimin e mëparshëm të prekjes së 60 milionë personave.


Sipas tij, shifra mund të rritet nëse pandemia ashpërsohet ose zgjatet në kohë.

Ai u bën apel kreditorëve që të reduktojnë borxhet e vendeve të varfra dhe t’u zgjasin afatin e shlyerjes.Ndërkohë, në muajin prill, G20, vendosi që të pezullojë deri në fund të 2020, rimbursimet e borxheve të shteteve më të varfra.


1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas