Bota

Panik mbi Detin e Zi, 6 avionë luftarakë rusë tentojnë të shkelin hapësirën ajrore të NATO-s


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:30 - 15/08/18 |
mapo.al

Avionë luftarakë britanikë interceptuan gjashtë bombardues rusë mbi Detin e Zi, që po kalonin pranë hapësirës ajrore të NATO-s, sipas një komunikate të “Royal Air Force” (RAF) të bërë sot.


“Avionët e tipit ‘Eurofighter Typhoon’ u ngritën të hënën në mëngjes nga baza ajrore ‘Mihail Kogalniceanu’ (juglindje) si përgjigje ndaj pranisë së gjashtë avionëve bombardues të tipit ‘Sukhoi Su-24 Fencer’ që po fluturonin pranë hapësirës ajrore të NATO-s, mbi Detin e Zi”,- sipas të njëjtit burim.


“Bombarduesit rusë më pas u larguan në drejtim të Krimesë”,- njoftoi ky burim.“Ky operacion bën pjesë në misionin policor ajror të përforcuar të NATO-s në kuadër të të cilit ‘Royal Air Force’ veproi për të dekurajuar çdo lloji agersioni të Rusisë, për të garantuar miqtë rumunë dhe të aplikojë angazhimin e Britanisë së Madhe që synon të garantojë mbrojtjen e përgjithshme të vendeve anëtare të NATO-s”,- theksuan forcat ajrore britanike.1
Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas