Aktualitet

Paralajmërimi i shkencëtarëve: Pandemitë e ardhshme do të jenë më vdekjeprurëse

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:49 - 28/04/20 |
mapo.al

Pandemitë e ardhshme ka të ngjarë të jenë më të shpeshta, vdekjeprurëse dhe do të përhapen më shpejt, përveç nëse ndalojmë shkatërrimin e mjedisit tonë, thonë një grup prej katër shkencëtarësh kryesorë.


“Ekziston një specie e vetme që është përgjegjëse për pandeminë COVID-19 – ne,” tha grupi në një artikull të ftuar të botuar në Platformën Ndërqeveritare Shkencë-Politikë mbi Biodiversitetin dhe Shërbimet e Ekosistemit (IPBES).


Ne kemi një dritare të vogël mundësish, për të kapërcyer sfidat e krizës aktuale, për të shmangur mbjelljen e farave të tyre të ardhshme”.


Profesorët Josef Settele, Sandra Diaz dhe Eduardo Brondizio dhe Dr. Peter Daszak nga kërkimet nga Raporti i Vlerësimit Global të IPBES të tyre vitin e kaluar – nxorën vlerësimin më të plotë të humbjes globale të natyrës ndonjëherë – i cili konkludoi se 1 milion lloje bimësh dhe kafshësh janë në rrezik zhdukje në dekadat e ardhshme.


Një stuhi perfekte për sëmundje: “Shpyllëzimi i shfrenuar, zgjerimi i pakontrolluar i bujqësisë, bujqësia intensive, minierat dhe zhvillimi i infrastrukturës, si dhe shfrytëzimi i specieve të egra kanë krijuar një ‘stuhi perfekte’ për përhapjen e sëmundjeve nga jeta e egër te njerëzit”, shkencëtarët thanë.

“Kjo shpesh ndodh në zonat ku jetojnë komunitetet që janë më të rrezikuar nga sëmundjet infektive”.

Autorët paralajmërojnë se ky është vetëm fillimi: Rreth 1.7 milion viruse të paidentifikuara të tipit të njohur për infektimin e njerëzve besohet se ekzistojnë ende te gjitarët.


Etiketa: , , , ,

Pas