Aktualitet

Parandalimi- Mapo nesër: Krimet zgjedhore, PD furtunë kallëzimesh në prokurori


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:12 - 08/04/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo, në numrin e nesërm ka në fokus denoncimet e PD në institucionet e drejtësisë lidhur me krimet zgjedhore e pretenduara.


Janë gjithsej 70 kallëzime të bëra nga Partia Demokratike deri më tani, që kanë të bëjnë kryesisht me indicie, dyshime dhe prova për krime zgjedhore.


20 prej tyre i janë drejtuar SPAK, ndërsa 50 të tjera në prokuroritë e rretheve për individë apo funksionarë publikë, që akuzohen për intimidim të zgjedhësve, përdorim të administratës, apo kërcënime me vendin e punës.

Kjo është porosia që kreu i PD Lulzim Basha u ka lënë strukturave që prej fillimit të përgatitjes për fushatën elektorale.Rasti i Dibrës në 2016 tregoi se vënia në punë në kohë e prokurorisë çon në zbulimin e dokumentimin e krimit me votën.


1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas