Aktualitet

Parashikimi, kur do të marrë fund pandemia në Itali?

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:00 - 31/03/20 |
mapo.al

Drita në fund të tunelit nis të ndriçojë më fort. Nuk është ende afër, por është e dukshme. Ekspertët italianë thonë se në pak javë në Itali nuk do të ketë më të infektuar nga koronavirusi.


Kështu, sipas tyre, pandemia do të marrë fund mes 5 dhe 16 Majit. Në disa rajone ku ka më pak të prekur, edhe më shpejt akoma.


Përfundimet vijnë nga analizimi i të dhënave të deritanishme nga Instituti Enaudi për Ekonomi e Financë, një qendër studimore e financuar nga Banka Qendrore Italiane. Kurba ka nisur të bjerë, edhe pse jo menjëherë.


Pulja, Trentino apo Bazilikata, mendohet se nuk do të kenë asnjë të prekur prej 8 Prillit.


Megjithatë, jeta nuk do të jetë më si më parë. Mjekët specialistë thonë se edhe pasi kufizimet e lëvizjes të hiqen, njerëzit do të duhet të mbajnë distancën dhe të përdorin maska në vendet publike, derisa të jetë gjetur ilaçi apo vaksina kundër COVID-19.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas