Aktualitet

Parlamenti dështoi në formimin e qeverisë- Bullgaria shpall zgjedhje të parakohshme


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:01 - 11/05/21 |
mapo.al

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, shpalli zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 11 korrik.


Vendimi pasoi dështimin e Parlamentit javën e kaluar për të formuar Qeverinë.


Radev po ashtu emëroi aleatin e tij të ngushtë, Stefan Yanev, kryeminitsër të përkohshëm.

Yanev aktualisht është sekretar për siguri dhe mbrojtje i presidentit.Detyrat kryesore të kabinetit të tij të përkohshëm do të jenë organizimi i zgjedhjeve dhe menaxhimi i pandemisë së koronavirusit.Partitë kryesore bullgare bënë tri përpjekje të dështuara për të formuar Qeverinë, pas zgjedhjeve të 4 prillit.

Partia e qendrës së djathtë GERB, e kryeministrit në largim, Boyko Borisov, doli e para në zgjedhje, por ajo fitoi vetëm 26 për qind të votave – të pamjaftueshme për të formuar Qeverinë./REL/

27


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas