Aktualitet

Parlamenti Europian ndëshkon Bullgarinë për mungesën e sundimit të ligjit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:25 - 08/10/20 |
mapo.al

Parlamenti Evropian ndëshkoi këtë të enjte Bullgarinë për të metat në respektimin e shtetit ligjor, luftimin e korrupsionit dhe mbështetjen e lirisë së medias, duke nënvizuar legjislaturën për mbrojtjen e parimeve demokratike të bllokut.


Ligjvënësit e BE-së votuan në favor të një rezolute që sfidon qeverisjen e kryeministrit Bojko Borisov pas pothuajse tre muaj protestash në Bullgari.


“Parlamenti Evropian shpreh keqardhjen e thellë që zhvillimet në Bullgari kanë çuar në përkeqësim të ndjeshëm të respektit për parimet e shtetit të së drejtës, demokracisë dhe të drejtave themelore, duke përfshirë pavarësinë e gjyqësorit, ndarjen e pushteteve, luftën kundër korrupsionit dhe lirinë e media ”, thuhet në rezolutë.Mijëra bullgarë janë mbledhur çdo ditë që nga korriku, duke akuzuar herë Kryeministrin Borisov për shkatërrimin e rregullave demokratike dhe lejimin e praktikave korruptive që mbështesin oligarkët dhe bizneset pranë partisë së tij të qendrës së djathtë GERB.
Rezoluta gjithashtu kritikon Bullgarinë, anëtaren më të varfër të BE-së, për shkeljen e vlerave demokratike dhe abuzimin me fondet e BE-së, kushtet çnjerëzore të burgjeve, armiqësinë ndaj grave, romëve dhe njerëzve LGBTI dhe grupeve të tjera të pakicave.Bullgaria renditet si anëtari më i korruptuar i BE-së sipas indeksit të Transparencës Ndërkombëtare. Vendi ka rënë në 111 për sa i përket lirisë së medias nga 51 në 2007, kur u bashkua me BE, sipas Reporterëve pa Kufij.

Rezoluta nuk ka pasoja praktike përveç vënies në vështirësi politike për Borisov.

Por kjo mund të forcojë pozicionin e Parlamentit Europian në bisedimet me qeveritë e BE-së rreth buxhetit të ardhshëm afatgjatë dhe planit të rimëkëmbjes. Ligjvënësit kanë kërkuar që vetëm qeveritë që respektojnë shtetin ligjor të jenë të pranueshëm për paratë e BE-së.

Ndryshe nga Hungaria dhe Polonia, Bullgaria ka shmangur veprimet zyrtare të BE-së, duke premtuar ndryshime dhe duke ngritur organe për të luftuar korrupsionin dhe rimëkëmbjen e gjyqësorit, por i ka zvarritur.

Javën e kaluar Komisioni Evropian kritikoi mangësitë e Bullgarisë mbi pavarësinë e gjykatave dhe mungesën e zyrtarëve të lartë të burgosur për akuzat e korrupsionit në raportin e tij të parë mbi sundimin e ligjit në BE.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas