Aktualitet

Parlamenti holandez: Jo negociata me Shqipërinë, Po Maqedonisë V.


               Publikuar në : 18:27 - 12/06/19 |
mapo.al

Parlamenti i holandez ka vendosur t’i thotë “JO” Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian. Ndërsa për Maqedoninë e Veriut, Holanda është shprehur në mbështje të nisjes së bisedimeve.


Për Shqipërinë, ligjvënësit e Holandës kanë vlerësuar se “nuk po arrin rezultate të prekshme në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”. “Në bazë raport-progresit mund të vërtetohet se Shqipëria nuk i plotëson kushtet e vendosura”.

Kështu qeveria holandeze nuk pajtohet me propozimin e Komisionit për fillimin e negociatave për pranimin në BE.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas