Aktualitet

Parukeri me orare fikse dhe kafe në natyrë/ Ja si do të rinisë jeta në Spanjë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:34 - 29/04/20 |
mapo.al

Spanja po përgatitet për rihapjen. Gjithsesi rihapja e cila do të konsiderohet si normalitet i ri është ende larg. Siç njoftoi Kryeministri Pedro Sanchez, do të arrihet jo më herët se tetë javë, në fund të qershorit. 4 fazat do të zgjasin, në fakt, të paktën 14 ditë secila.


Çdo krahinë mund të vazhdojë në hapin tjetër, vetëm nëse është në gjendje të demonstrojë kërkesat e kërkuara nga Ministria e Shëndetësisë, bazuar në përhapjen e virusit dhe në kriteret ekonomike. Hapat u njoftuan në një konferencë për shtyp nga Pedro Sanchez: “Është një plan fleksibël, i gatshëm për t’u rimodeluar sipas nevojave”, sqaroi kryeministri.


Faza 0Faza 0 përfundoi të dielën e kaluar me leje për të dalë fëmijët për një orë. Do të vazhdojë më 2 maj me mundësinë e një vrapimi ose një shëtitje të vetmuar. Dhe do të përfundojë me rihapjen e parukierëve dhe qendrave të bukurisë, por vetëm me orare të caktuara.
Faza 1/ Nga 11 maj

Lexo edhe :  Po kërkoni lumturinë, zgjidhja që ju duhet!


Ajo do të nisë për shumë krahina në 11 maj (për Formentera dhe 3 ishuj të tjerë të vegjël Kanarie është parashikuar në 3 maj). Siguron rihapjen e kafeneve, por vetëm me tabelat jashtë dhe me 30% të kapacitetit maksimal,

Rihapja e dyqaneve, por me ndërrime për njerëzit mbi 65 vjeç.

Mundësia për të marrë pjesë në vendet e besimeve fetare, të cilat duhet të arrijnë një kapacitet maksimal prej një e treta e totalit.

Hotelet gjithashtu janë rihapur, por pa mundur të përdorin zonat e përbashkëta.

Faza 2/ nga 25 maj

– Zonat e brendshme të bareve dhe restoranteve do të rihapen, me një distancë midis tabelave

– Muzetë dhe ekspozitat me 30% të publikut.

– Kinemanë dhe teatrot me një të tretën e audiencës.

– Takime familjare me deri në 50 persona.

Faza 3/ Nga 8 qershori

– Lëvizshmëria brenda Spanjës do të rihapet

– 50% e kufirit maksimal mund të hyjë në dyqane, me hapësira prej dy metrash.

– Eleminimi i masave në restorante.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas