Bota

Pas gjakderdhjes së Pashkëve,ndalohet mbulimi i fytyrës në Sri Lanka

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:00 - 29/04/19 |
mapo.al

Sri Lanka ka ndaluar mbulesat e fytyrave në publik, pas një sulmi vetëvrasës në të dielën e Pashkëve që vrau të paktën 250 vetë dhe plagosi qindra.


Presidenti Maithruipala Sisirsena tha se po përdorte një ligj emergjent për të vendosur kufizimet nga e hëna.Çdo veshje e fytyrës që “pengon identifikimin” do të ndalohet për të siguruar sigurinë kombëtare, tha zyra e tij.


Niqab dhe burka, të veshura nga gratë muslimane, nuk ishin emëruar në mënyrë specifike.

Megjithatë, masa është perceptuar si shënjestër e rrobave.

Sri Lanka mbetet në alarm të lartë tetë ditë pas sulmeve islamike që goditën kishat dhe hotelet.

Dhjetëra të dyshuar janë arrestuar, por zyrtarët lokalë paralajmëruan se më shumë militantë mbetën të lirë.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas