Aktualitet

Pas Gjermanisë edhe Suedia pezullon vaksinimin me doza nga AstraZeneca


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:27 - 16/03/21 |
mapo.al

Pas Gjermanisë edhe Suedia i është shtuar listës së vendeve Evropiane që ka pezulluar përkohësisht injektimin e vaksinës AstraZeneca në popullatë.


Lajmin e ka bërë të ditur Agjencia Shëndetësore e vendit.


Kjo masë vjen, pasi pretendohet se vaksina anti-COVID e prodhuar nga kompania Oxford-AstraZeneca shkakton mpiksje të gjakut.Megjithatë, ekspertët e OBSH dhe ekspertë të tjerë shëndetësore, kanë sqaruar se deri më tani nuk ka prova që vaksina shkakton mpiksje të gjakut, madje sipas tyre, 37 rastet e raportuara në mbi 17 milionë njerëzit që kanë bërë vaksinën është mëse normale.
Kujtojmë se më herët, Gjermania, Franca dhe Italia, Spanja e kanë pezulluar përkohësisht vaksinën në fjalë.Lexo edhe

Vendet më të mëdha në Europë ndalin përdorimin e vaksinës AstraZeneca

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas