Aktualitet

Pas idesë për uljen e pensioneve, Ilir Beqaj: T’u japim familjeve të varfra smartphone

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:31 - 30/04/20 |
mapo.al

Deputeti i Partisë Socialiste, Ilir Beqaj pas deklaratës që nxiti diskutime të shumta se duhet të ulen pensionet dhe rrogat, ka lançuar propozimin e ri në Parlament.


Nga foltorja e Kuvendit ish-ministri i Shëndetësisë deklaroi se të gjitha familjet e varfra duhet t’u jepet një smartphone, njësoj siç u bë dikur me dekoderin për TVSH-në. Ky konstatim i Beqaj ka ardhur pasi sipas tij në këtë periudhë qytetarët kanë kuptuar se sa shumë kanë pasur nevojë për përdorimin e teknologjisë së informacionit.


“Ka dy ndërhyrje të shpejta të bëra për të mbështetur biznesin, sepse qeveria insistoi te Banka e Shqipërisë, por do sugjeroja që BSH të shohë pak më gjerë në horizont. Ngrirja e dy kësteve është lehtësi për bankën dhe jo për biznesin. Biznesi edhe kur të rihapet do të jetë në vështirësi. Bankat treguan se ishin të papërgatitura.


Sa shumë paskemi pas nevojë për përdorimin e teknologjisë së informacionit dhe u provua se mazhoranca e Edi Ramës ka bërë një investim në teknologjinë e informacionit.


Sa më shumë ecim në këtë drejtim dhe ja ku u provua se sa largpamës ka qenë ai vendim dhe sa të efektshme këto vendime. Por po evidentojmë një kontradiktë të re. Po na krijohet një barrierë digjitale me një grup të ri të shoqërisë.

Universaliteti në teknologjinë e informacionit duhet të jetë një prioritet i ri. T’i japim familjeve të varfëra edhe smartfonin, siç i dhamë dekoderin për TVSH”, tha Beqaj.


Etiketa: , , , , ,

Pas