Aktualitet

Pas pezullimit 24 orësh të fluturimeve në Rinas, mbërrin tjetër dozë vaksinash


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:44 - 08/04/21 |
mapo.al

Sasia e vaksinave të cilat nuk mundën të vinin dje në vendin tonë, për shkak të grevës së kontrollorëve ajrorë në Aeroportin e Rinasit, ka mbërritur mesditën e sotme.

Bëhet fjalë për 100 mijë dozash vaksina kineze Sinovac.


“Me një ditë vonesë për shkak të tentativës çmendurake për bllokimin e fushatës së vaksinimit dhe nxitjen e rrëmujës në prag të zgjedhjeve, mbërrijnë 100,000 vaksina të tjera anticovid💪 Më të vendosur se kurrë për të vazhduar me ritme të larta vaksinimin masiv dhe për të garantuar një sezon turistik të lehtësuar e me të ardhura të larta për Shqipërinë🇦🇱😍” , – shkruan kryeministri Edi Rama në “Facebook”.
Risjellim në vëmendje se prej ditës së djeshme deri sot në mëngjes, nuk ka patur fluturime në Aeroportin e Rinasit. 60 kontrollorë u futën në grevë për të kundërshtuar reduktimin e pagave në 70% dhe shkarkimin e 5 kolegëve.

Lexo edhe :  Parakalim i gabuar dhe shpejtësi, Policia vendos 1670 gjoba, 6 të arrestuar

Veprimi shkaktoi përplasje mes palëve politike dhe mjaft tension. Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës e quajtën grusht shteti, ndërsa kontrollorët i cilësuan me prapavijë politike.


28 kontrollorë u shoqëruan mesditën e sotme në komisariat, ndërsa 3 prej tyre janë ende në ambient paraburgimi.

Risjellim në vëmendje se Rama fajëson si organizatorë të grevës presidentin Ilir Meta dhe ish-kryeministrin Sali Berisha, ndërkohë që këta të fundit e akuzojnë për keqmenaxhim të situatës.

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas