Aktualitet

Pas Thaçit e Veselit, Ali Ahmeti thirret në Hagë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:55 - 22/07/20 |
mapo.al

Kreu i BDI, Ali Ahmeti është ftuar në Gjykata Speciale në Hagë për intervistim. Ahmeti ka bërë vetë me dije këtë për TV 21 në Maqedoninë e Veriut duke pohuar se është ftuar dhe do të shkojë për intervistim në Hagë.


Këto intervistime vijn fill pas publikimit të aktakuzës nga Prokuroria Speciale e Hagës për Hashim Thaçin, Kadri Veselin dhe ish-luftëtarë të UÇK-së.


Nuk dihet nëse intervistimet e Thaçit apo Ahmetit kanë lidhje me njëra- tjetrën, por tashmë një tjetër lider politik shqiptar duhet të paraqitet para Hagës për veprimet e kryera në të shkuarën gjatë luftës.Ali Ahmeti para se të bëhej politikan dhe të themelonte BDI-në në Maqedoninë e Veriut, ka qenë iniciator i protestave kundër regjimit të Sllobadan Millosheviç si dhe themelues i UÇK-së duke kontribuar si në luftën e shqiptarëve në Kosovë edhe në Maqedoni.
1
Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas