Aktualitet

Pasojat e tërmetit, Prokuroria nis hetimet për inxhinierë e zyrtarë

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 11:01 - 02/12/19 |
mapo.al

Prokuroria e Durrësit ka regjistruar çështjen penale që i referohet tërmetit të datës 26.11.2019 ku si pasojë e tij janë shembur një numër ndërtesash që kanë shkaktuar vdekjen e një numri personash.


“Për këtë dyshohet se pasojat kanë ardhur si shkak i ndërtimeve pa leje dhe të moskryerjes së detyrës nga inxhinierët zbatues dhe personave pergjegjës si dhe nga mospërmbushja e rregullt e detyrës nga nepunësit shtetëror të ngarkuar me mbikqyerjen e këtyre ndërtimeve”, informon prokuroria e Durrësit.Çështja është regjistruar për veprat penale; “Ndërtim pa leje”, dhe “Shpërdorim detyre”, parashikuar nga nenet 199/a, 3 dhe 248 k.penal.


LEXO EDHE:

Rama-ndërtuesve të pallateve: Paguani dëmet ose ju pret burgu


Etiketa: , , ,

Pas