Aktualitet

Patriarku ortodoks rus del rrugëve të Moskës për të ndaluar koronavirusin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:15 - 03/04/20 |
mapo.al

Patriarku i Kishës Ortodokse Ruse, Kirill doli nëpër rrugët e Moskës mëngjesin e së premtes me një ikonë të shenjtë, për t’u lutur për ndalimin e koronavirusit.


Ikona e shenjtë e Virgjëreshës Mari përshkoi 106 kilometra në rrugët e kryeqytetit rus, në një procesion me makina të zeza që u transmetua nga televizioni shtetërore, përpara se të kthehej në Katedrale, ku u mbajt dhe një shërbesë.


Patriarku Kirill deklaroi se do ta vazhdojë këtë lloj lutje, në rrugët e Moskës dhe iu bëri thirrje qytetarëve që të respektojnë masat kufizuese, të vendosura nga autoritetet për të parandaluar përhapjen e pandemisë.


Moska konsiderohet epiqendra e Covid-19 në Rusi dhe që prej të hënës ka ndërmarrë masa shtrënguese. Deri tani në Rusi regjistrohen 34 viktima nga koronavirusi dhe mbi 4140 persona të infektuar.
CLOSE
CLOSE
Pas