Aktualitet

Për “bukurinë e thjeshtë”, ja kush e mori Nobelin e LetersisëBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:28 - 08/10/20 |
mapo.al

Çmimi Nobel për Letërsi i këtij viti i është dhënë poetes amerikane Louise Glück.


Glück u vlerësua për “bukurinë e thjeshtë” të punës së saj, tha Akademia Suedeze, e cila mbikëqyr çmimin prestigjioz.


Çmimi i jepet autores që ka “prodhuar në fushën e letërsisë veprën më të arrirë në drejtimin të idealit”.Deri më tani kanë qenë 116 laureatë, 15 prej të cilëve janë gra. Ky çmim vjen me një medalje dhe vlerë monetare shpërblyese me vlerë 10 milion korona suedeze (873,270 paund britanik).


Normalisht, fituesit marrin Nobelin e tyre nga Mbreti Carl XVI Gustaf në një ceremoni zyrtare në Stokholm në 10 Dhjetor, por pandemia ka bërë që ajo të zëvendësohet me një ceremoni televizive e cila tregon laureatët teksa marrin çmimet në vendet e tyre të lindjes./BBC/Etiketa: , ,

Pas