Përdorni produkte shtëpie dhe minimizoni poret në lëkurë

Poret e mëdha bëjnë që lëkura juaj të duket keq, por ato gjithashtu mund të shkaktojnë puçrra në fytyrë, pika të zeza dhe prodhim i tepruar e sebumit. Nëse dëshironi të keni lëkurë të pastër dhe të përsosur, ndërkohë që poret mund ta bëjnë të vështirë për ju që të arrini qëllimin tuaj, lajm i mirë erdhi.

Ka gjëra që mund të bëni dhe produkte që mund të aplikoni për të tkurrur poret tuaja. Megjithëse shumica e kurave për zvogëlimin e poreve nuk funksionojnë brenda natës, ato mund të ndryshojnë në mënyrë drastike madhësinë e poreve tuaja për aq kohë sa dhe ju angazhoheni.Ja produktet që mundeni ti përdorni në shtëpinë tuaj, me kosto shumë te vogël por me një vlerë të madhe për një lëkurë të pastër.

Laj fytyrën

Meqë papastërtitë, si yndyra që lëshon fytyra, mund të tkurrin poret tuaja, ju duhet të siguroheni që poret tuaja të qëndrojnë pa probleme. Një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë është duke larë fytyrën.

Përdorni një Tonik

Shumë njerëz heqin dorë nga toniku sepse mendojnë se nuk është e nevojshme. Në të vërtetë, toniku është goxha kryesor dhe duhet ta përdorni nëse keni poret e mëdha.

Aplikoni uthull të mushtit të mollës

Edhe mushti i mollës mund të pastrojë poret tuaja, heq kokrrat e bardha dhe pikat e zeza, dhe të heqin qafe vajra të trasha.

Përveç kësaj, gjithashtu mund të rivendosë pH e lëkurës suaj, të tonifikojë lëkurën dhe të luftojë bakteret që shkaktojnë puçrra në fytyrë.

Krem për mbrojtje nga dielli

Ekspozimi i diellit është dhe një nga arsyet pse poret bëhen të mëdha, për këtë arsye është e rëndësishme që ju të shmangni daljen jashtë në diell pa mbrojtje.

Vendosni kremin tuaj të paktën 10 deri 30 minuta para se të shkoni jashtë. Aplikoni atë në të gjitha zonat e ekspozuara të trupit tuaj. Mos harroni të ri-aplikoni çdo 2 deri në 4 orë për të siguruar mbrojtje të vazhdueshme.

Aplikoni sodë buke

Për të përdorur sodë buke, ju vetëm duhet të merrni 2 lugë gjelle dhe ti përzini me ujë të vakët derisa ju të merrni një një masë homogjene.

Përhapeni në lëkurën tuaj dhe masazhojeni duke përdorur lëvizje të buta, rrethore për disa sekonda. Kushtojini vëmendje të veçantë zonave ku keni shumë pika të zeza.

Aplikoni Kos

Besoni apo jo, kosi ndihmon me poret. Kosi është i shkëlqyer në largimin e papastërtive dhe njollave si dhe për shkak të përmbajtjes së acid laktik.

Vetëm sigurohuni që të përdorni kos të freskët për këtë ilaç. Aplikoni kos në fytyrën tuaj para se të bini dush. Lëreni atë për rreth 10 deri në 20 minuta dhe shpëlaheni.

Ju mund ta përsërisni këtë për 3-4 herë në javë për rreth një muaj për të marrë rezultatet më të mira.


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252