Aktualitet

Përfundon rrugëtimi i Albin Kurtit në qeveri, kreu i VV pritet të nisë protestat

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:49 - 29/05/20 |
mapo.al

Ka përfunduar rrugëtimi i Albin Kurtit në krye të qeverisë së Kosovës dhe do të rikthehet aty ku ka qëndruar më shumë, në opozitë.


Në fillim mocioni i mosbesimit të LDK dhe tani vendimi i Gjykatës Kushtetuese për t’i hapur rrugë qeverisë së re LDK- AAK- Nisma bëjnë që Kurti të dorëzojë çelësat e qeverisë.


Por me hyrjen e qershorit mediat kosovare mësojnë se LVV do të fillojë me protestat dhe revoltat popullore.


Vetëvendosja nuk bie dakord me vendimin e Gjykatës Kushtetuese teksa është e vendosur që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme.


Data më e mundshme e një proteste nga LVV në Kosovë ëshë 5 qershori.

LEXO EDHE: 

S’ka zgjedhje në Kosovë, ‘Kushtetuesja’ vendos në favor të Thaçit

Vendimi i Kushtetueses/ Isa Mustafa: Të gjithë duhet ta zbatojmë

Haradinaj: Kuvendi të caktojë shpejt seancën për votimin e qeverisë së re


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas