Aktualitet

Përgjaken protestat kundër grushtit të shtetit në Mianmar, policia vret 2 persona


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:20 - 20/02/21 |
mapo.al

Janë përgjakur protestat kundër grushtit të shtetit në Mianmar që çoi në rrëzimin e qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike dhe instalimin në pushtet të juntës ushtarake.

Ndonëse të tubuar në mënyrën më paqësore, policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve duke vrarë 2 prej tyre dhe plagosur disa të tjerë.


Përshkallëzimi i situatës solli dhe reagimin e menjëhershëm të vendeve perëndimore, të cilat kërkuan ndaljen e dhunës ndaj protestuesve dhe kërcënuan me vendosjen e sanksioneve.
Mianmari tashmë ndodhet në një periudhë gjendje emergjence njëvjeçare, pasi ushtria mori pushtetin pas zgjedhjeve të përgjithshme, ku fitoi Lidhja Kombëtare për Demokracinë e Aung Suu Kyi me një rezultat të lartë.


Ushtria pretendon se rezultatet e zgjedhjeve janë manipuluar dhe kërkon përsëritjen e votimeve.


1


Etiketa:

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas