Aktualitet

Përgjimet/ Rama kërcënon me burg: Nuk harrohen ato që ndodhën
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:28 - 07/06/19 |
ro ot

Kryeministri Edi Rama, nga Ura Vajgurore ka folur për përgjimet e publikuara nga “Bild, ndërsa ka akuzuar opozitën për nxjerrje të sekretit hetimor. Ai tha se prokurorët dhe gjyqtarët e rinj që do dalin pas procesit të vetingut do t’i thërrasin para drejtësisë ata që kanë nxjerre pergjimet se sipas tij “nuk harrohen të gjitha ato që kanë ndodhur”.


“Lidhur me ato përgjimet e neveritshme, sepse nga njëra anë askush nuk mund të çohet dhe të thotë se ne kemi hapur gojën, lere të kemi ngritur dorën, për të penguar drejtësinë. Askush nuk na ka parë të marrim në mbrojtje këdoqoftë, por ia kemi lënë drejtësisë të vendosë. Ndërkohë që në aspektin moral ata që na akuzojnë dhe helmojnë çdo ditë gjakun e këtij mileti, janë ata të cilët, Drejtorin e Përgjithshëm të Tatimeve e kishin të dënuar me arrest shtëpie, dhe e çonin përditë dhe e ulnin si të pafajshëm, dhe drejtonte Tatimet me pranga në duar nga shtëpia”.


Kryeministri tha se Basha është në hetim, këtu edhe në SHBA, duke iu referuar me gjasë kontratave të lobimit të PD-së.“Ai që i udhëheq këto “gjyqe publike” është një i akuzuar kur ishte ministër, sot është nën hetim jo vetëm në vendin tonë por në SHBA për 1 milion dollarë që s’dihet nga erdhën, dhe del e kërkon revolucion real.. Luli, Luli, se nuk flas për atë tjetrin, plakun e marrë që Lulin e ka një nga tespiet e veta, por edhe tespiet e plakut Sali do të shpërbehen më 30 qershor”.

Lexo edhe :  "Koronavirusi krijoi pengesë" - Rama bën bilancin e rindërtimit në Durrës

Nga ana tjetër Rama mbështeti deklaratën e drejtueses së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela duke thënë se ajo shpjegoi me ekzaktësi gjithçka ka ndodhur me dosjen 339.


“Po dëgjoja kryeprokuroren, më shumë vonesë për fat të keq por ka shpjeguar ekzaktësisht arsyen pse këto zbulime të mëdha që janë abuzim i madh me ligjin dhe nxjerrjen e sekretit hetimor, për tu përdorur për politikë dhe kundër Shqipërisë, ndërkohë që duhej të kishte perfunduar hetimi me kohë. Dëgjoni kush janë personat që i kanë mbajtur në sirtar këto zbulime… ata i kanë çuar te partia për ti përdorur dhe për të shantazhuar këtë qeveri. Sepse ata i bashkojnë shumë gjëra, por edhe lufta kundër reformës në drejtësi.

Prokurorë që tmerrohen nga vetingu dhe politikanë që tmerrohen nga gjyqe që i presin nga ata që do kenë kaluar vetingun, do t’i thërrasin para drejtësisë, sepse nuk harrohen të gjitha ato që kanë ndodhur”, deklaroi Rama.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas