Aktualitet

Përjashtimi i Berishës, ambasada e SHBA: Vendimi i Bashës meriton respekt


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:16 - 10/09/21 |
mapo.al

“Vendim të vështirë, por që meriton respekt”.


Kështu e konsideron ambasada amerikane përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD, vendim i cili u bë publik dje nga kreu i PD Lulzim Basha.


Në një reagim, ambasada shprehet se me këtë vendim Partia Demokratike tregoi se ka kurajën për t’u ndarë nga e shkuara me qëllim që të ndërtojë të ardhmen, për të ndihmuar që ta udhëheqë Shqipërinë përpara.Ambasada vlerëson marrëdhëniet e Amerikës me PD dhe thotë se pret me kënaqësi të punojmë më ngushtë se kurrë me Kryetarin Basha dhe Partinë Demokratike për të forcuar marrëdhëniet SHBA-Shqipëri.
“Vendimi i vështirë i shpallur dje nga Kryetari Lulzim Basha meriton respekt. Ky vendim demonstron se, ashtu siç ndodhi 30 vjet më parë dhe në momente të tjera kritike në historinë e Shqipërisë, Partia Demokratike ka kurajon për t’u ndarë nga e shkuara me qëllim që të ndërtojë të ardhmen, për të ndihmuar që ta udhëheqë Shqipërinë përpara. Shtetet e Bashkuara kanë pasur një marrëdhënie të veçantë me Partinë Demokratike që nga themelimi i saj dhe presim me kënaqësi të punojmë më ngushtë se kurrë me Kryetarin Basha dhe Partinë Demokratike për të forcuar marrëdhëniet SHBA-Shqipëri”, thuhet në reagimin e ambasadës.

Lexo edhe :  Berisha: Kim s'do të shkelë kurrë në zyrën time, Sorosin do e shpall non grata


1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas