Kryesore

Përkujtimi i 21 Janarit në kohërat e Nusretit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:48 - 21/01/21 |
Armand Maho

Në këto kohë të vështira, Rama gjeti kohën dhe humorin të bënte sërish Show-n e çdo  viti me  viktimat e 21 Janarit. E njëjta fytyrë e dëshpëruar, i njëjti  tekst, i njëjti skenar. Imazhi i shpirtkëputurit, që po e pengon drejtësia  prej tetë vjetësh të zbardhë drejtësinë.


Koha ka treguar se Rama kujtohet për viktimat në mëngjesin e çdo 21 Janari, kur i duhet të bëhet gati përpara pasqyrës për aktrimin e tij të radhës.  Është e turpshme që ai vazhdon ta përdorë edhe në vitin e fundit të mandatit. Atyre familjeve ai i ka një borxh të madh; të paktën në këtë ditë duhet të kishte lënë akuzat dhe të kish kërkuar falje.


Se sa e përgjegjegjshme është qeverisja e tij, këtë e kanë treguar skandalet e njëpasnjëshme. Se sa i respektojnë vuajtjet e njerëzve që rropaten të paguajnë taksat që rriten vit pas viti, e tregoi darka e Dubait në ditë të qametit, e njerëzve të tij. Akoma më i pabesueshëm bëhet kryeministri kur mendon se qindra apo mijra viktima të tërmetit që ra një vit më parë, vazhdojnë të ngrihen e ngrysen jashtë në këto ditë të acarta. Akoma më e trishtë bëhet panorama kur mendon bisedat e Tires së tij me hallexhinjtë e pandemisë.Me gjakun e viktimave të 21 Janarit, kryeministri rreket të zëvëndësojë mungesën e bilanceve qeverisëse. Vjedhjen e  taksave, varfërinë e shtuar, masakrën në shëndetësi. Këtë e bën në një kohë që komandantin e grupit të zjarrit e ka bërë kryetar bashkie, dhe akoma më qesharak shfaqet kur premton se do të ndëshkohen ata që nuk vepruan për të bërë drejtësi.  Natyrisht, ai s’mund të thotë se mbi ato katër viktima ngriti rrugën drejt pushtetit.

Lexo edhe :  Përballë Berishës, koha që Basha të bëjë betejën e jetës!


E gjithsesi, kjo  asesi s’mund  ta ndihmojë të dalë nga bataku ku është zhytur. Show i radhës mund ta ndihmojë deri nga orët e pasdites për të karikuar sadopak militantët e verbër, që shohin nga ekranet e televizioneve karafilat që hidhen mbi trotuar. Por në fund të ditës, kur gjakrat të jenë ulur, kur të shohin se të ardhurat kanë firuar nga ngritja e çmimeve dhe energjisë, gishti i akuzës do të ngrihet sërish  tek ai. Edi Rama në rast se nuk e ka kuptuar, ka ardhur koha  të fiksojë se në këtë vend s’ka më budallenj që nuk e dinë kauzën e 21 Janarit. Pasi e përdori dhe e flaku tej, atë e zëvëndësuan  PPP-të dhe  rrobat  firmato të atyre që përfituan nga pushteti që erdhi më pas.Përveç  mjekrës që i është zbardhur që nga 21 janari i 2011-s, Rama gjithçka tjetër e ka shndërruar sot në një realitet të zi. Titulli që i dha sot katër viktimave mund ta zbusë deri diku dhimbjen e familjarëve, por kurrsesi s’mund të zbusë dhimbjen e halleve për pjesën tjetër të shqiptarëve, që fati i keq u ra të përjetonin qeverisjen e Edi Ramës.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas