Aktualitet

Përmbytjet, LSI Durrës: Hidrovori i Porto Romanos, problem madhor
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:09 - 14/01/21 |
mapo.al

Selia e partisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim në Durrës ka denoncuar sot një problem madhor në qytetin bregdetar.Anëtari i kësaj selie, z.Bahri Shaqiri përmes një statusi në Facebook-un zyrtar të LSI Durrës ka shpjeguar problemin e hidrovorit të Porto Romanos i cili është edhe një prej shkaqeve të përmbytjeve.


Mosfunksionimi i tij si dhe bllokimi i kanaleve kulluese bëjnë që pas shirave qyteti të ketë pjesën dërrmuese të tij nën ujë.
Më poshtë statusi i plotë:Mosfunksionimi i Hidrovorit të Porto Romanos një prej shkaqeve madhore për përmbytjen e Durrësit.


Një prej shkaqeve të përmbytjeve në Durrës është mosfunksionimi i hidrovorit të këtij qyteti si dhe bllokimi i kanaleve kulluese.

Bordi i mirëmbajtjes dhe kullimit të kanaleve kulluese nuk është në gjëndje të mirëmbajë kanalet pasi nuk i janë siguruar mjetet e nevojshme.

Projekte të shumta abuzive kanë bërë që një pjesë e mirë e kanaleve kulluese të mbyllen ose te tjetërsohet funksioni i tyre.

Përpos mosfunksioninit të kapilarëve kullues, problemi më i madh dhe urgjent mbetet hidrovori i qytetit.

Lexo edhe :  Kryemadhi: Të hënën prezantojmë programin, me PD-në do koordinohemi në terren

Ndërtimi i Portit të Porto Romanos ka sjellë një rritje të nivelit të detit duke rrezikuar digën e Porto Romanos, por edhe duke nxjerrë jashtë funksioni hidrovorin egzistues.

Si pasojë e rritjes së nivelit të detit dhe bllokimit të grykderdhjes së hidrovorit janë shkaktuar përmbytje, pasi pompat nuk kanë forcë shtytëse,  gjë që sjell dhe mosfunksionimin normal të hidrovorit.

Pasojat janë të dukshme, një qytet dhe fusha të përmbytura.

Masat duhen marrë menjëherë. Të lihet propaganda boshe e punëve imagjinare dhe të sigurohet që Durrësi të mos përmbytet.

Më 25 prill të gjithë banorët e Durrësit do votojnë për një qeverisje të përgjegjshme për të mbrojtur qytetin dhe për të siguruar standarde të sigurta jetese për të gjithë banorët.

Bahri Shaqiri

LSI Durrës

 

Mosfunksionimi i Hidrovorit të Porto Romanos një prej shkaqeve madhore për përmbytjen e Durrësit.

Një prej shkaqeve të…

Posted by Lëvizja Socialiste për Integrim -Durrës on Thursday, January 14, 2021

 

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas