Aktualitet

Përmbytjet në Kinë, shkon në 12 numri i viktimave, pamje dramatike (VIDEO)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:14 - 21/07/21 |
mapo.al

Shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në Kinën Qendrore.


BBC shkruan se si pasojë e përmbytjeve në Provincën Henan deri më tani 12 njerëz kanë ndërruar jetë, ndërsa mijëra të tjerë janë evakuar nga shtëpitë e tyre dhe janë vendosur në zona të sigurta.


Në rrjete sociale janë publikuar pamje të përmbytjeve.Metrotë e qyteteve janë bllokuar, ndërsa qindra makina ‘notojnë’ në ujë. Ekipet e kërkim-shpëtimit ndodhen në terren dhe po monitorojnë nga afër situatën.

Ata po punojnë për shpëtimin e personave të bllokuar në shtëpitë e përmbytura, metrotë, apo ambientet e tjera të vendit.

Sinoptikanët kanë parashikuar se reshje të dendura shihu do e përfshijnë rajonin intestivisht gjatë 24 orëve të ardhshme.

1


Etiketa: , ,

Pas