Bota

Përpjekja e CIA-s/ Përdorte drogë për të dyshuarit e Al Kaedës dhe komplotet terroriste

               Publikuar në : 19:45 - 14/11/18 |
mapo.al

CIA studioi të dhënat e eksperimenteve të vjetra sovjetike të drogës, testet me LSD dhe medikamentet e tjera të ndryshimit të mendjes, si pjesë e një kërkimi të gjatë për një formë të serumit të së vërtetës. CIA parashihte t’i jepte terroristëve të Al-Kaedës një “serum të vërtetë” për t’i detyruar ata të zbulonin informacion rreth sulmeve të mundshme, pas 11 shtatorit.


Dokumentet e sapo deklasifikuara tregojnë se hetuesit diskutuan për përdorimin e një droge mbi Abu Zubaydah, i cili besohej të ishte përfshirë në planifikimin e mizorisë, thotë Sky News.
Amerika kapi të dyshuarin terrorist Al Qaeda, Abu Zubaydah, pas sulmit të shtatorit 2001. Agjencia vendosi që një drogë e quajtur Versed, një sedative shpesh e përshkruar për të reduktuar ankthin, ishte “ndoshta me vlerë të provohej” pas disa muajsh hulumtimi. Por në fund, CIA vendosi të kërkojë avokatët e qeverisë që të miratojnë përdorimin e saj.

Programi i kërkimit të drogës, i quajtur “Projekti i ilaçeve”, përmendet në një raport të klasifikuar të CIA-s. Dokumenti prej 90 faqesh i është dhënë Bashkimit Amerikan për Liritë Civile sipas urdhrit të gjyqtarit dhe publikuar dje.

Sulmet terroriste të 11 shtatorit shkatërruan Kullat Binjake në Nju Jork.

Kjo tregon se stafi mjekësor i agjencisë u përpoq të barazonte etikën e tyre profesionale kundër mundësisë për të shpëtuar jetën duke parandaluar sulmet e ardhshme terroriste, raporton Associated Press. Ndërmjet viteve 2002 dhe 2007, mjekët, psikologët, ndihmësit e mjekëve dhe infermierët e agjencisë ishin të përfshirë drejtpërdrejt në programin e marrjes në pyetje të CIA-s, thuhet në raport. Ata vlerësuan, monitoruan dhe kujdesen për 97 të burgosur në 10 objekte sekrete të CIA-s jashtë vendit dhe i shoqëruan të paraburgosurit në më shumë se 100 fluturime.

“Ky dokument tregon një pjesë thelbësore të tregimit se si ndodhi që CIA erdhi për të torturuar të burgosurit kundër ligjit dhe ndihmoi në parandalimin e asaj që të ndodhë përsëri,” tha avokati i ACLU Dror Ladin. Para se të vendoseshin në Versed, raporti tha se studiuesit studiuan regjistrime të eksperimenteve të vjetra sovjetike të drogës, si dhe programin e diskredituar të CIA-s MK-Ultra nga vitet 1950 dhe 1960.

Një imazh ajror i Qendrës së Inteligjencës George Bush, selia e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) në Langley, Virxhinia.

Këto përfshinin eksperimente njerëzore me LSD dhe droga të tjera që ndryshonin mendje tek individët e padëshiruar, si pjesë e një kërkimi të gjatë për një formë të serumit të së vërtetës. Këto eksperimente u kritikuan gjerësisht dhe, edhe sot, disa ekspertë dyshojnë se një substancë efektive ekziston.

“Por dekada më vonë, agjencia po shqyrtonte përsëri eksperimentimin mbi njerëzit për të provuar teorinë pseudo-shkencore të pafuqisë së ditur ndaj të burgosurve të saj”, shtoi Ladin.

Amerika kapi të dyshuarin terrorist Al-Kaeda Abu Zubaydah pas sulmit të Shtatorit 2001 në Nju Jork dhe ai po mbahet në burgun e Guantanamos në Kubë. Në maj të këtij viti, Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut gjeti se Lituania dhe Rumania shkelin të drejtat e Zubaydah – një palestinez pa shtetësi të lindur në Arabinë Saudite – dhe të dyshuarin tjetër Abd al-Rahim al-Nashiri duke i lejuar CIA-s t’i torturojë ata.

Raporti i Senatit për vitin 2014 mbi programin e marrjes në pyetje të CIA-s tha se i burgosuri ishte një operacion i dyshuar i Al-Kaidës, i cili u akuzua më shumë se 80 herë dhe “thirri, u lut, u lut, vrau dhe kërkoi ringjalljen mjekësore pasi u ankorua”.

Mbi të, një fotografi pa datë tregon Abu Zubaydah. I përshkruar si “derr gini” i CIA-s, ai ishte i dyshuari i parë terrorist i Al-Kaidës i kapur pas sulmeve të 11 shtatorit dhe i pari që u zhduk në burgun e fshehtë të agjencisë së spiunazhit

 

Porta kryesore në burgun e Guantanamos në bazën detare amerikane Guantanamo Kubë

Sky News thotë se dokumentet e sapo deklasifikuara tregojnë se interrogatorët konsiderojnë përdorimin e një serumi të së vërtetës pas tij dhe “teknikat më të zgjeruara të marrjes në pyetje” nuk arritën të merrnin përgjigjet që dëshironin. Ata diskutuan përdorimin e Versed, një markë për midazolam qetësues, që shkakton përgjumje dhe lehtëson ankthin dhe agjitacionin.

Ajo gjithashtu mund të pengojë përkohësisht kujtesën, dhe shpesh përdoret për kirurgji të vogla ose procedura mjekësore si kolonoskopi që kërkojnë qetësim, por jo anestezi të plotë. Droga është në një klasë të barnave anti-ankthi të njohura si benzodiazepina që punojnë duke prekur një kimik të trurit që zbut aktivitetin e qelizave nervore.

Programi i ashpër i marrjes në pyetje të CIA-s përfundoi në vitin 2007

Megjithatë, CIA vendosi të mos kërkojë nga Departamenti i Drejtësisë që të miratojë marrjen në pyetje të drogës, duke i kursyer mjekët e agjencisë “disa shqetësime të rëndësishme etike”, tha raporti. Ka pasur muaj që Departamenti i Drejtësisë të nënshkruajë taktikat brutale të marrjes në pyetje, duke përfshirë privimin e gjumit, mbylljen në hapësira të vogla dhe teknikën e simuluar të mbytjes të njohur si uji i peshkimit.

Ekipi i CIA-s kundër terrorizmit “nuk donte të ngrinte një çështje tjetër me Departamentin e Drejtësisë”, tha raporti. Ajo shtoi se kishte “të paktën dy pengesa” për të përdorur Versed: “ndalimin e eksperimentimit mjekësor ndaj të burgosurve dhe ndalimin e përdorimit interrogativ të” drogave që ndryshojnë mendje “ose ato që ‘thellësisht ndryshuan shqisat'”.

Raporti vazhdon: “Në fillim të vitit 2003, rishikimi i Shërbimit të Shërbimeve Mjekësore, i quajtur joformalisht” Projektim i ilaçeve “, u mbyll, nuk u riaktivizua.” ACLU kaloi më shumë se dy vjet në gjykatë duke u përpjekur për të marrë raportin e lëshuar.

Sulmi terrorist i 11 shtatorit vrau 2.996 vetë dhe fshiu Qendrën Botërore të Tregtisë

Megjithëse programi i diskutueshëm i marrjes në pyetje të CIA-s përfundoi në vitin 2007, grupi i lirive civile beson se dokumentet e tilla duhet të bëhen publike.

Presidenti Donald Trump deklaroi gjatë fushatës së tij se ai do të miratonte marrjen në pyetje të të dyshuarve të terrorit me ujitje, e cila tani është e ndaluar nga ligji amerikan dhe një “ferr shumë më keq”.

Në raport, personeli mjekësor shprehu shqetësim ose u përpoq të mbronte shëndetin e të paraburgosurve. Ata që u hodhën kundër mureve kishin qafën e tyre të mbrojtur nga goditja me kamzhik duke i mbështjellur peshqirët e vendosur rreth qafave të tyre për të zbutur ndikimin, dokumenti zbuloi.

Kur një i paraburgosur, i cili ishte plagosur gjatë kapjes, ishte i mbyllur në një kuti, u kujdes që të mos i detyronin këmbët në një pozicion që “do të kompromentonte shërimin e plagëve”. Ndihmësit e mjekëve e kanë anuluar përdorimin e shiritave të kanaleve gjatë gojës së të ndaluarve gjatë fluturimeve, sepse sëmundja e ajrit mund të çojë në vjellje dhe aspirim të mundshëm.

“Kjo nuk do të thotë që mjekët ishin sadistë apo diçka të tillë”, tha Ladin, duke shtuar, “por kjo do të thotë se ata ishin bashkëpunëtorë, sepse kjo torturë pseudo-shkencore nuk mund të kishte ndodhur pa pjesëmarrjen e mjekëve”.

Në të njëjtën kohë, raporti i zyrës së mjekësisë tha se ngritja e ujit nuk ishte “në thelb e dhimbshme”. Ai tha se kishte “një shqetësim fizik nga rasti i rastësishëm i lidhur”, por dy të burgosur të cilët pësuan seancat më të gjera të ujitjes u ankuan vetëm “për dhimbjen e shiritave frenues”.

Disa prej personelit mjekësor të CIA-s e quajtën peshkimin “pak më shumë se një eksperiment amator” dhe të tjerë shqetësoheshin se praktika do të shkaktonte spazma të kordoneve vokale, të cilat mund të vështirësonin flasin ose frymëmarrjen, të paktën përkohësisht.

Megjithatë, personeli tjetër mjekësor pretendoi se “një lehtësim periodik” i dha një të burgosuri, sepse ishte një pushim nga të qenit i detyruar të qëndronte për periudha të gjata kohore.

Burimi: /thesun.co.uk./ https://www.thesun.co.uk/news/7736660/cia-truth-serum-drug-al-qaeda-911-suspects/#

Përktheu: Mirgen Çela


Etiketa: , , , ,

Pas