KMR

Përse meshkujt qajnë më pak se femrat? Shokojnë shkencëtarëtBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:45 - 25/02/19 |
ro ot

Gjithmonë është ngritur pyetja se pse meshkujt duket se qajnë më pak se femrat dhe në përgjigje të kësaj pyetje që ka tunduar njerëzimin për shekuj me rradhë, kanë ardhur shkencëtarët e Universitetit të Pensilvanisë.


Ata kanë zbuluar se kromozomet X janë shkaku që femrat qajnë më shumë se meshkujt. Por gjithashtu, lotët e meshkujve janë më të mëdhenj se lotët e femrave dhe ndaj duket sikur ata qajnë më pak se sa femrat.


Mesa duket arsyeja se pse meshkujt qajnë më pak se femrat nuk ka të bëjë fare me ndjeshmërinë, por me gjenetikën. E si përfundim mund të thuhet se kjo është e habitshme në fakt për t’u besuar, por e vërtetë.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas