Aktualitet

Përvjetori i parë i vrasjes, amerikanët kujtojnë George Floyd-in


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:23 - 25/05/21 |
mapo.al

Një vit nga vrasja e afroamerikanit George Floyd dhe në gjithë SHBA-në po përkujtohet ajo ngjarje e cila solli një solidaritet dhe protesta masive.


Ditën e sotme është vendosur që në shumë qytete pavarësisht pandemisë, të kujtohet Floyd i cili u vra nga polici që i vuri gjurin në fyt.


Presidenti Joe Biden dhe zv/presidentja Kamala Harris do të takohen sot privatisht me anëtarët e familjes së Floyd të cilët nuk e kanë harruar lehtë humbjen e të afërmit të tyre.Katër oficerë policie u akuzuan pas vrasjes ndërkohë kryesori që akuzohet për autor është Derek Chauvin për të cilin një vendim përfundimtar do të merret muajin tjetër nga drejtësia amerikane.1
Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas