Petro dhe Erioni donin rrotacion

Ankesat dhe denoncimet e Erion Braçes dhe Petro Koçit, edhe pse ndoshta të nxitura nga emocione e gjendje personale, në thelb rrokin gjithë problematikën dhe tiparet që ka dhe manifeston rilindja sot. Betonizimi dhe grykësia, arroganca dhe mosmarrja parasysh e interesit të qytetarëve, kapja e shtetit nga krimi, futja e duarve të bandave në financat publike, oligarkët e pafre, nuk janë çështje lokale të cilat mund të korigjohen me ngritjen e zërit në publik.

Këto janë ashti i qeverisjes në 8 vitet që kaluan. Dhe fakti që dy emra të njohur të mazhorancës dhe me jo pak pushtet, njëri zv-kryeministër dhe tjetri deputet, kontestojnë dhe bëjnë me dije faqe botës se këto probleme vijojnë edhe tani në mandatin e tretë, tregon se asgjë nuk ka ndryshuar, dhe as nuk ka shanse të ndryshojë.E vetmja mundësi që të ndalej babëzia e zaptimit dhe ndërtimit, që të ndalej pastrimi i parave, që të këputeshin idhjet e krimit me politikën, për sa flasin pra Petro dhe Erioni, ishte 25 prilli.

Numri dy i qeverisë dhe deputeti më i rëndësishëm i qarkut të Fierit, e kanë kuptuar të parët se fenomenet do të vijojnë. Vetëm me vullnet politik, dhe me largimin e elitës që i ka kultivuar këto dukuri, vinte zgjidhja.

Petro dhe Erioni dukshëm ishin pra në favor të rrotacionit. Britma e tyre është e kuptueshme. Denoncimet që bënë në publik do të bien në vesh të zhurdhër me siguri. Ata e dinë mirë se s’ka rëndësi kostumi dhe posti që formalisht mban, qendra e pushtetit është gjetkë. Vendimmarrja është shumë larg tyre.

Koçi dhe Braçe dalin si dy të penduarit e parë të rilindjes, dhe të mbajtjes së pushtetit me forcë, me gjithë ato parregullsi që raportoi dje edhe OSBE-ODIHR në vlerësimin final për votën e 25 prillit.

Financat dhe pushteti do të ndahen sërish me bandat, dhe trotuaret do të njohin ende vinça e rrokaqiej, të paktën edhe në katër vitet në vijim.

Dy socialistët e njohur ta ndajnë mendjen, të bëjnë më shumë nëse duan model tjetër në vend. Të paktën, si hap të parë, e kanë kuptuar se nga partia e tyre nuk vjen asgjë e re.


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252