Aktualitet

Petro Koçi: Bota e krimit ka kapur Bashkinë e Fierit, SPAK të veprojë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:12 - 16/07/21 |
mapo.al

Deputeti socialist i Fierit, Petro Koçi, ka befasuar me një deklaratë në rrjetet sociale, duke thënë se Fieri është kapur nga bota e krimit.


Sipas tij, kriminelët fitojnë tendera publike.


“Efektet e SPAK dhe te Reformes ne Drejtesi po japin rezultat. Bota e krimit dhe te korruptuarit kane filluar te ndjejne frike nga ligji. Keto efekte i mirepresim edhe ne Fier ku duart e krimit jane shtrire mbi financat publike.Protagoniste te trafikut te droges dhe te dhunes tashme kane legalizuar subjekte biznesi qe fitojne tendera publike.
Kete e realizojne ose nepermjet lidhjeve te drejtperdrejta me ndonje titullar institucionesh, ose nepermjet kercenimit te zyrtareve te caktuar qe ekzekutojne prokurimet si edhe nepermjet eleminimit te konkurrenteve ne procesin e tenderimit duke kercenuar pronaret e subjekteve te biznesit.

Te fuqizuar sidomos duke lare parate e pista ne industrine e ndertimit ata vazhdojne te pervetesojne fitime kolosale nga taksat tona. Organet ligjzbatuese nuk duhet te lejojne qe qyteti yne ti nenshtrohet botes se krimit te organizuar”, shkruan ai.

Kjo është një deklaratë befasuese, por dhe e guximshme, duke qenë se Bashkia e Fierit drejtohet pikërisht nga socialistët.

Qëndrimi i Petro Koçit vjen pas aksionit në SPAK ku u arrestua kryebashkiaku i Lushnjes, gjithashtu eksponent i PS si dhe 9 zyrtarë të tjerë për abuzim me tenderat dhe shpërdorim detyre.

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas