Aktualitet

Pipero flet për gjendjen e tij: Infektimi pas vaksinës shtron shumë pikëpyetje


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:54 - 27/01/21 |
mapo.al

Mjeku Pëllumb Pipero i cili u infektuar me COVID dy javë pasi mori dozën e parë të vaksinës ka treguar se ndodhet në kushte shtëpie me trajtim mbështetës.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Pipero shprehet se edhe pse ka simptoma të lehta, ka pasur një ngarkesë psikologjike që e quan normale për situatën ku ndodhet.


Pipero shprehet se ai ka mjekuar me qindra qytetarë por sot është një pacient i veçantë edhe për faktin se ka rezultuar pozitiv pasi ka marrë vaksinën.
Kjo, shton ai, shtron mjaft pikëpyetje duke theksuar se tashmë ISHP po punon për studimin e rastit të tij në të gjitha aspektet.


Ai thotë se duhen të paktën dy javë që të fillojë prodhimi i antitrupave, ndërsa imuniteti arrihet në fund të javës së tretë.


Ndalur në këtë pikë ai bën apel që bluzat e bardha që kanë marrë dozën e parë të vaksinës të tregojnë të njëjtin kujdes.

Statusi i Piperos:

Me ndodhi dhe mua!  Nga dje ne mesdite edhe une si mjaft kolege te mi rezultova pozitiv me Sars Cov 2 (Covid 19), dhe tani ndodhem ne kushte shtepie me trajtim mbeshtetes. Per shkak te situates shendetesore, edhe pse me simptoma te lehta, por edhe te ngarkeses psikologjike normale ne kete situate, e kam pasur te pa mundur te ndjek njoftimet e mediave, te cilat i falenderoj pa perjashtim, duke ju kerkuar ndjese pa fund qe nuk e kam pasur te mundur ti pergjigjem interesimit te tyre shume profesional dhe njerezor. Jam i sigurt qe kam mirekuptimin e tyre ne kete situate.

Falenderoj dhjetra miq, nuk e dija qe kisha kaq shume, qytetare, kolege dhe politikane qe me kane telefonuar e uruar sherim te shpejte, duke me ofruar dhe ndihme te pa kursyer nese situata shendetesore do e kerkoje. Nje mik gazetar e kishte krahasuar Covid 19 me nje “rulete ruse”, dhe eshte krahasim i gjetur, po kaq e vertete eshte edhe perpjekja mbinjerezore e bluzave te bardha kudo ne bote, edhe ne Shqiperi, qe jeten e pacienteve te semure me Covid 19 te mos e leme ne “dore te fatit rulet ruse”, por ti mjekojme e sherojme.

Lexo edhe :  Mbërrijnë 8190 doza Pfizer në Rinas, Manastirliu: Procesi do të vijojë

Une kam mjekuar me qindra qytetare deri tani, por tashme jam pacient, dhe nje pacient i veçante, i veçante per faktin se une jam infektuar pasi jam vaksinuar. Dhe ky fakt shtron mjaft pikpyetje, nje pjese e te cilave me ndihmen e kolegeve ka mare pergjigje qe sot, nje pjese presin pergjigje, ndaj se bashku me koleget e Institutit te Shendetit Publik po punojme per investigimin e rastit tim me te gjitha aspektet dhe se shpejti besoj do kemi nje pergjigje te plote. Rasti im nuk eshte dhe nuk do te jete i vetmi, por ne vendin tone ndoshta eshte i pari, pasi raste te tilla jane raportuar ne shume vende te botes, vecanerisht me Izrael, ku eshte vaksinuar me shume se 30% e popullsise, dhe kjo ndodh e mund te ndodhe mbas marjes se dozes se pare te vaksines, pasi duhen se paku 2 jave te filloje prodhimi i antitrupave,(per hir te se vertetes analizat serologjike te bera ne disa laboratore, perfshire dhe Laboratorin Virologjik te ISHP konfirmojne IgG pozitive ne rastin tim) dhe ne fund te javes se trete niveli i imunitetit arrin 70-80%, e nje jave pas dozes se dyte mbrojtja eshte e sigurte dhe maksimale.

Ndaj eshte shume e nevojshme qe pas dozes se pare te vaksines te vazhdojme te kemi te njejtin kujdes si cdo person i pa vaksinuar. Kjo keshille vlen per te gjithe, sot per bluzat e bardha ne proces vaksinimi, dhe neser edhe per qytataret deri ne marjen e dozes se dyte te vaksines. Duke ju falenderuar te gjitheve, shpresoj dhe lutem ta kaloj sa me lehte kete sprove te veshtire, dhe besoj fort se do kem dhe mbeshtetjen dhe lutjet tuaja! Falemnderit

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas