Aktualitet

Pipero flet për maskat në ambiente të hapura: S’di të jenë efektive


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:53 - 14/10/20 |
mapo.al

Nga nesër hyn në fuqi vendimi që maskat duhen mbajtur edhe në ambjente të hapura.


Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, në studion e emisionit “Open” shpjegoi deklaratat e tij kontradiktore dhe tregoi nëse është dakord me mbajtjen e maskave në publik.


“Unë i qëndroj deklaratave të mia. Virusi nuk ka as krahë të fluturojë dhe as këmbë të ecë. Virusi nuk qëndron në ajër pa ne. Pra virusi është aty ku është njeriu.Virusi merret nga spërklat. Maskat e ulin trasmetueshmërinë e spërklave. Unë kam qenë në të parët që kam thënë se duhet vendosur me detyrim maska në ambjentet e mbyllura.
Për sa i përket ambjenteve të hapura unë nuk e di të ketë efektivitet. Por meqë jemi në një situatë të tillë, mendoj se duhet mbajtur”, tha Pipero.1


Etiketa: ,

Pas