Aktualitet

Po kërkoni punë në kohë pandemie, disa gjëra që duhet t’i dini


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:54 - 22/04/20 |
mapo.al

Pandemia që ka mbërthyer botën prej javësh, ka ndikuar drejtë për drejtë tek njerëzit të cilët kanë punuar në industri të ndryshme. Por ndonëse shumë kompani po praktikojnë metodën e distastacimit fizik në ambientet e punës, nga ana tjetër papunësia rritet, punëtorët dhe të vetëpunësuarit po përpiqen gjithashtu t’i mbajnë bizneset e tyre në jetë. E megjithatë nuk duhet të jeni pesimist. Gjërat kanë ndryshuar dhe ju duhet të azhurnoheni, por mos i ndalni kurrë përpjekjet tuaja për të rifilluar një punë të re. Këto janë disa gjëra që do t’iu vinë në ndihmë:


Eksploroni mundësitë alternative – Përqendrimi në industritë të tilla si kujdesi shëndetësor, programi i telekomunikacionit, shërbimet e transportit dhe shpërndarjes, mbështetja e teknologjisë, deponimi dhe logjistika dhe zinxhiri i furnizimit me ushqim janë mënyra e shkëlqyeshme për të rritur shanset për të gjetur një vend pune.


Shmangni dëshpërimin, ndiqni qëllimin – Shumica e punëkërkuesve veprojnë të dëshpëruar dhe pranojnë ofertën e parë të punës pa bërë kujdesin e duhur. Edhe pse kjo mund t’iu ndihmojë në afatshkurtër me ca të ardhura më tepër, një punë e keqe do t’iu përkeqësojë shëndetin tuaj fizik dhe mendor. Ndaj sigurohuni që të bëni sa më shumë pyetje mbi punën e re dhe anulojeni nëse ju duket se aty s’do të ndiheni mirë. Bëhuni proaktiv dhe ndiqeni dëshirën-Kjo pandemi i verbëroi shumë kompani deri në atë pikë sa kompanitë si Amazon nuk janë në gjendje të vazhdojnë me kërkesat e punësimit. Si rezultat, kandidatët janë duke humbur në proces dhe rekrutuesit po harrojnë të vijojnë më tej. Kandidatët duhet ta bëjnë prioritet ndjekjen e tyre. Nëse zhvillohet një intervistë, punëkërkuesit duhet të pyesin gjithmonë intervistuesin kur mund të presin një përgjigje. Pastaj, bazuar në përgjigjen, ata duhet të paraqesin një kujtesë për t’u ndjekur nëse nuk kanë dëgjuar asgjë deri në atë datë.

Lexo edhe :  Shtrëngime të forta, Kosova zyrtarizon masat e reja kundër koronavirusit


Zbatoni aftësitë tuaja në treg – Kjo karantinë ofron mundësi të bollshme për personat që kërkojnë punë për të përmirësuar aftësitë e tyre përmes kurseve dhe çertifikatave. Harvard, MIT dhe Yale janë disa nga shkollat e Ivy League që ofrojnë kurse falas përmes Class Central për të ndihmuar punëkërkuesit të forcojnë kualifikimet e tyre. Disa nga aftësitë ku kërkuesit e punës duhet të përqendrohen janë: Menaxhimi i kohës, shërbimi ndaj klientit, komunikimi (me shkrim dhe verbal), menaxhimi i krizave, puna në distancëOptimizoni CV tuaj – Rekrutuesit zakonisht marrin rreth 250 rezyme për çdo pozicion pune dhe kalojnë vetëm 7.4 sekonda duke shqyrtuar çdo rezyme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të përqendrohet në cilësi dhe jo në sasi. Kërkuesit e vendeve të punës duhet të zgjedhin CV e tyre dhe ta përshtatin atë për secilin rol ku drejtohen/Forbes1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas