Aktualitet

Postimi i Rihanës që trazoi një shtet të tërë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:26 - 04/02/21 |
mapo.al

Prej javësh, mijëra fermerë indianë po protestojnë ashpër në periferinë e kryeqytetit New Delhi, pasi qeveria ka miratuar disa ligje të kontestueshme.

Fermerët qëndrojnë ditë natë në rrugë dhe janë përplasur edhe me policinë.


Ata kanë rezistuar edhe në temperature të ultëta dhe në netë të acarta.

Qeveria indiane është munduar ta mbajë të izoluar e të bllokojë pasqyrimin mediatik të kësaj proteste.Madje një nga masat është edhe ndërprerja e internetit në zonat që protestuesit kanë bllokuar, që ata të mos kenë mundësi të komunikojnë.


Por u desh një postim në Tweeter i yllit të uzikës, Rihana, që çështja të ndërkombëtarizohej.

Artistja e njohur, me 100 milionë ndjekës, publikoi në faqen e saj, pikërisht një foto të protestuesve me shenimin që ata janë privuar nga internet.

Lexo edhe :  Dasma e çuditshme në spital. Burri ishte me Covid-19

Mesazhi i Rihanës ishte i thjeshtë: Pse nuk jemi duke folur për këtë?

Qeveria ka reaguar ashpër ndaj yllit të muzikës.

Po ashtu, shumë artistë të Bollivudit dhe sportistë të njohur janë hedhur në sulm kundër saj.

Njëzëri ata shprehen se nuk i pranojnë ndërhyrjet nga jashtë, dhe se të tilla qendrime cenojnë sovranitetin e Indisë.

Disa nuk e kanë kursyer Rihanën nga notat fyese, duke e quajtur edhe pornostare.

 

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas