Aktualitet

Pranga ‘dy miqve’ të Veliajt, ortakët e Bashkisë së Tiranës akuzohen për lidhje me Ndraghetën

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:23 - 05/06/20 |
mapo.al

Së bashku me Flavio Tosin, i cili krijoi me Erion Veliajn një kompani për menaxhimin e mbetjeve, në pranga është vënë dhe një ish administrator i sipërmarrjes italiane që zotëron 49 për qind të eko tirana. Mediat fqinjë shprehen se ndaj tyre rëndon akuza e korrupsionit dhe anëtarë të grupit Ndragheta


Rreth katër vite më parë Bashkia e Tiranës lidhi marrëveshje me një firmë nga qyteti i Veronës, për të krijuar Eco Tirana e cila rezulton të ketë bërë një sërë tenderash për blerje, marrje me qira apo shërbime të tjera.


Sipas Open Data, ky institucion ka shpallur 58 tendera, ku 45 prej të cilëve kanë dalë me fitues dhe kapin vlerën e mbi 130 milionë lekëve.


Rezulton se 5  prokurimet e para janë bërë pa shpallje paraprake të njoftimit dhe me negocim të drejtëpërdrejtë.


Por vëmendja drejt kompanisë u rikthye pas ndalimit në itali të ish-kryebashkiakut të Veronës, Flavio Tosi, të cilin Veliaj e ka prezantuar në vitin 2016 si një personazh që duhet marrë shëmbull sa i përket pastrimit të qytetit.

Sipas të dhënave të mediave italiane, Tosi rezulton të mos jetë i vetmi i implikuar nga personat që kanë ardhur në shqipëri me nismën e kryebashkiakut të Tiranës.

Andrea Miglioranzi, administrator deri në prill të vitit 2018 të “Agsm Holding Albania”, kompani që zotëron 49 për qind të “Eko Tirana”, është një prej të arrestuarve pas hetimeve për grupin Ndragheta. Ndërsa thuhet se ata do të jenë në arrest në shtëpi.

Ky institucion ku Bashkia e Tiranës ka 51 % të aksioneve, ka në objekt blerjen e kazanëve, larjen e qytetit, heqjen e materialeve inerte, pastrimin dhe derdhjen e mbetjeve pranë landfillit të Sharrës./Ora news/


Etiketa: , , ,

Pas