Aktualitet

Presidenti i KE nxjerr hartën, asnjë avion nuk fluturon mbi Bjellorusi


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:38 - 25/05/21 |
mapo.al

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michuel ka nxjerrë hartën që tregon se asnjë avion nuk fluturon me Bjellorusi pasi BE miratoi sanksionet ndaj vendit për arrestimin e gazetarit kritik Roman Protasevich.


Në sanksionet që ndërmori, BE nuk e lejon më Bjellorusinë të përdorë hapësirën ajrore të vendeve anëtare si dhe të mos ulë asnjë avion në aeroportet europiane.


Kjo masë duket se është zbatuar menjëherë dhe qielli i Bjellorusisë del i pastër, të paktën nga fluturimet e vendeve të BE.Gazetari Roman Protasevich vijon të qëndrojë në paraburgim pas arrestimit teksa BE dhe SHBA i kërkojnë Bjellorusisë ta lirojnë atë.

Bjellorusia detyroi një avion të Ryanair të linjës Greqi-Lituani të ulet me detyrim në Minsk me justifikimin se autoritetet bjelloruse kishin marrë një alarm për bombë.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas