Kryesore

Ndihma për COVID/ Presidenti Meta: Shqipëria jep vetëm 1.2% të GDP, ndërsa Kosova 5.4%
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:47 - 24/11/20 |
mapo.al

Situata alarmante në të cilën gjendet Shqiperia për shkak të COVID-19 ka qenë shqetësim i Presidentit të Republikës dhe është shprehur më shifra të sakta.Dy ditë më parë Zëri i Amerikës njoftonte se ka rritje më 38 përqind të rasteve në Shqipëri.


Ajo që është për të ardhur keq dhe që është situatë alarmante është se qeveria shqiptare dhe shefi i saj në vend të merren me këtë rritje të frikshme të shifrave dhe pasojave të saj, vazhdojnë skemat e mashtrimit sesi t’a fshehin situatën në sytë e qytetarëve.
“Një makineri e tërë propagandistike e blerë me lekët e taksapaguesve shqiptarë nëpër koncensione e vjedhje pafund është vënë në dispozicion të sulmeve ndaj opozitës, grabitjes së Gjykatës Kushtetuese, sulmeve ndaj presidentit, por kurrsesi për pandeminë dhe pasojat katastrofike të saj“, tha kreu i shtetit.

Lexo edhe :  Përmbytjet në Kosovë - Qeveria ndan 1 mln euro për kompesimin e dëmeve


Presidenti deklaroi se, “Shqipëria jep 1.2% të GDP ndërsa Kosova jep 5.4% të GDP për ndihmë ndaj Covidit. Kjo do të thot se Kosova është shumë më perpara sesa ne”.


Shqipëria me 1.2 të GDP dhe Kosova me 5.4, është një diferencë shumë e madhe sidomos për situata të tilla janë mijëra vite dritë para nesh.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas