Aktualitet

Presidenti Meta: Vjosa të shpallet Park Kombëtar, në të gjitha degët e lumit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:13 - 05/06/21 |
mapo.al

Në Ditën Botërore të Mjedisit, Presidenti Ilir Meta thekson “me forcë” rëndësinë e shpalljes së Vjosës, Park Kombëtar, në të gjitha degët e lumit, “me qëllim mbrojtjen e kësaj pasurie natyrore të jashtëzakonshme kombëtare dhe europiane”.


Në një postim në rrjetet sociale, kreu i shtetit përshëndet “punën studimore të realizuar së fundmi prej një grupi shkencëtarësh nga Austria, Gjermania, Italia dhe Shqipëria, si dhe i vlerësoj konkluzionet dhe kontributin e tyre të vyer për evidentimin, ruajtjen dhe promovimin e vlerave të rralla ekologjike të lumit Vjosa”.


“Mbështes thirrjen e tyre, të komunitetit lokal, të shkencëtarëve, akademikëve dhe të aktivistëve mjedisorë vendas e të huaj, të personaliteteve të filmit, artit dhe kulturës botërore, si Leonardo Di Caprio dhe Edward Norton, drejtuar Qeverisë shqiptare, për të mos lejuar dhe për t’u tërhequr nga ndërtimi i hidrocentraleve dhe çdo projekt tjetër shkatërrimtar dhe abuziv në këtë zonë.

I inkurajoj të gjitha autoritetet e larta të Bashkimit Europian të përkrahin fuqimisht kauzën, që na përket të gjithëve, duke risjellë në vëmendje edhe rezolutën e Parlamentit Europian për shpalljen e Vjosës Park Kombëtar.E DUAM VJOSËN DHE DO TA MBROJMË!”, shkruan Meta.1


Etiketa: , ,

Pas