Aktualitet

Presidenti Trump tërhiqet nga ideja për vendosjen e gjithë New York në karantinë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:27 - 29/03/20 |
mapo.al

Presidenti Donald Trump i kërkoi CDC (Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve) të shtunën që të vendosë në New York, New Jersey and Connecticut.


Por ai është tërhequr nga ky vendim duke thënë se zbatimi i masës së karantinës për Nju Jorkun nuk është i domosdoshëm.


Sipas Trump, vendimi i fundit është marrë me rekomandim të task-forcës së Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin.


Aktualisht në Neë York janë të prekur më shumë se 52,000 persona nga kjo nga Covid-19.


Ky vend ka më shumë se gjysmën e të gjitha rasteve që janë konfirmuar me Covid-19 në gjithë SHBA-në.

Trump ka thënë se në vend të karantinës, një udhëzim i ashpër i udhëtimit duhet të vendoset për New York, New Jersey and Connecticut.

Nga ana tjetër, CDC tha që ky kufizim lëvizjeje nuk vlen për punonjësit e industrive kritike të infrastrukturës, duke përfshirë kamionët çisternë, profesionistët e shëndetit publik, shërbimet financiare dhe furnizimin me ushqim.

Këta punonjës të infrastrukturës kritike, siç përcaktohet nga Departamenti i Shteteve të Bashkuara për Sigurinë e Brendshme kanë një përgjegjësi të veçantë për të mbajtur orare normale të punës.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas