Kryesore

Programi i nxitjes së punësimit, Rama: U vjen në ndihmë të prekurve nga pandemia. Si mund të aplikoniBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:37 - 23/09/20 |
mapo.al

Qeveria ka prezantuar programet e reja të punësimit. Gjatë fjalës së tij, kryeministri Edi Rama thotë se këto programe të nxitjes së punësimit i vijnë në ndihmë atyre që janë prekur nga efektet e COVID-19.


Sipas kryeministrit Edi Rama rritja ekonomike është shoqëruar me rritje të punësimit.  Rama tha se aplikimi për programet e punësimit bëhet online nëpërmjet e-albania.


“Sot kemi 44 mijë punëdhënës të regjistruar në sistem që do të thotë 44 mijë bashkëpunëtorë të rrjetit të zyrave të punës, që përdorin zyrat e punës për të patur një ndërmjetësues për të marrë njerëz në punë.Sot kemi një numër të konsiderueshëm studentë ekselentë që kanë hyrë në administratë pa asnjë ndërhyrje.


Me 11.2% regjistruam nivelin më të ulët të papunësisë në rajon. Ndërkohë që sot kemi nevojë të adresojmë goditjen nga covidi. Është fakt që dy paketat për t’i garantuar punëdhënësve një lehtësi dhe mos ndërprerjen e të ardhurave. Paga e luftës ka funksionuar.


Jemi në kohën kur duhet të kujdesemi për ata që ende nuk janë punësuar. Fondi i nxitjes së punësimit u rrit dhe këto programe targetojnë punëkërkuesit që kanë humbur punën gjatë periudhës mars qershor.

Programi 12 mujor për ata që kanë qenë të punësuar, por nuk rezultojnë të tillë në regjistrat e tatimeve mbulon koston në masën 100%

Na duhet ne si qeveri, ne si rrjet i zyrave të punës, na duhet ne si rrjet i shkollave profesionale që ta intensifikojmë informimin për këtë. Aplikimet për këto program bëhet përmes e-albania”, tha kryeministri.


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas